Oprawy LED - Białe światło na ulicach Chorzowa.

W 2009 roku wprowadziliśmy na terenie naszego miasta pilotażowe projekty zastosowania opraw oświetlenia ulicznego w technologii LED. Jako jeden z pierwszych w Polsce Zarządów Dróg wymieniliśmy tradycyjne oprawy sodowe na nowoczesne oprawy LED.

Pierwsze wdrożenie miało miejsce we wrześniu 2009r w ciągu ulicy Bałtyckiej gdzie zamontowano oprawy LED składające się z 59 LED o mocy 1W, które zastąpiły wyeksploatowane oprawy sodowe o mocy 150W oraz oprawy składające się z 84 LED o mocy 1W, które zastąpiły oprawy 250W. Łącznie zamontowano 11 opraw oświetleniowych.

Drugie wdrożenie przeprowadzono w związku z remontem ulicy Zjednoczenia w listopadzie 2009r na odcinku od ulicy Kopernika do ulicy Kilińskiego, gdzie zamontowano łącznie 6 opraw LED 59x1W oraz LED 84x1W. To był dotąd bardzo ciemny i niedoświetlony zakątek miasta. Po prawidłowym doświetleniu oprócz oszczędności w zużyciu energii wyeksponowana została zieleń, a przestrzeń publiczna nabrała zupełnie innego wyrazu.

W marcu 2010r wymieniono trzy oprawy oświetleniowe na rondzie u zbiegu ulic Wojska Polskiego, Gałeczki, Górniczej. Gdzie zamontowano oprawy typu LED 84x1W.

Dlaczego światło białe?

W porównaniu ze światłem żółtym pochodzącym od lamp sodowych światło białe daje wiele korzyści. Jedną z nich jest to, że otocznie postrzegane jest jako jaśniejsze i bardziej naturalne. Badania wykazały, że jest ono preferowane przez większość ludzi. Daje również poczucie większego bezpieczeństwa. Łatwiejsze rozpoznawanie ludzkich twarzy oraz innych szczegółów otoczenia, barwy zieleni są naturalne , a na zaparkowanych nocą samochodach można rozróżnić ich kolory i nie są one odcieniami szarości. Dzięki zwiększeniu widoczności – pieszych, motocyklistów, rowerzystów i innych pojazdów drogi stają się bardziej bezpieczne. Badania wykazały również, że światło białe umożliwia kierowcom lepszą obserwację tego co dzieje się na chodniku lub poboczu drogi z większej odległości co daje więcej czasu na hamowanie.

 

Dlaczego jesteśmy „skazani” na LED?

Oczywistą zaletą jest znaczna energooszczędność, oraz żywotność sięgająca do 80.000 godzin. Niestety pomimo zaawansowanej technologii koszt opraw LED jest obecnie kilkakronie droższy od tradycyjnych, ale biorąc pod uwagę uzyskane długofalowe efekty w związku oszczędnością energii, efektywnością świecenia oraz żywotnością całkowity bilans i tak jest już obecnie korzystny. Nie jest to oczywiście regułą, ale przy zachowaniu wymaganych dla dróg parametrów świetlnych oprawy 150W można zastąpić mocą rzędu 60-80W z zastosowanie LED, a więc o połowę niższą. Oczywiście w każdym przypadku dobór źródeł światła wymaga przeanalizowania indywidualnego zapotrzebowania na światło. Oszczędności rzędu 35-45% można uznać za pewne.

 

Na rok 2010 przewidujemy dalsze inwestycje z zastosowanie nowoczesnych technologii w oświetleniu ulicznym. Oprawy z zastosowaniem LED zostaną zamontowane na wybranych kluczowych przejściach dla pieszych w ramach projektu „ Bezpieczne przejście dla pieszych”

Oczywiście to kropla w morzu, gdyż na terenie miasta Chorzowa funkcjonuje 5980 punktów świetlnych, niemniej szlak został przetarty. Dzięki tym kilku pionierskim, jak na warunki Polskie, wdrożeniom na ulicach naszego miasta będziemy mogli wspólnie obserwować i oceniać własnym okiem korzyści wynikające z zastosowania nowoczesnych technologii w oświetleniu drogowym. Zachęcamy jednak do spacerów we wskazane miejsca – postrzeganie jest indywidualną sprawą każdego człowieka i nie sposób go opisać słowami.

 

 

Dodaj komentarz