12.000 m3 śniegu usunięto z ulic Chorzowa w grudniu

Z nadejściem pierwszych bardzo intensywnych opadów MZUiM rozpoczął akcję wywozu nadmiaru śniegu z ulic naszego miasta. W dniach od 1 do 14 grudnia usunięto z ulic naszego miasta blisko 12.000 m3 śniegu. Całkowity koszt tej akcji wyniósł do tej pory 220.000,00 zł, a więc niemało.

Oprócz usług związanych z odpłużaniem jezdni jakie wykonują dla nas dwie firmy, MZUiM każdego roku wyłania wykonawców, którzy w zależności od bieżących potrzeb, zobowiązani są do zgarnięcia nadmiaru śniegu, załadunku koparkami na samochody oraz wywozu na specjelnie do tego celu przygotowane miejsce składowania. Oprócz jezdni ulic śnieg usuwany jest równiez z  miejsc postojowych w ścisłym centrum miasta. W Chorzowie zajmuje się tym pieć firm, które zobowiązane są dysponować łącznie dziesięcioma koparko-ładowarkami oraz taka samą liczbą samochodów samowyładowczych. Koszt mechanicznego załadunku i odwozu śniegu jest zróżnicowany w zależności od ofert firm, które przystąpiły we wrześniu do przetargu nieograniczonego i wynosi od 20-30zł/m3. Na jednej ciężarówce mieści się 10-12 m3 śniegu, tak więc do tej pory wykonano już blisko 1200 kursów.

Dla porównania remont ulicy Katowickiej od ul. 3-go Maja w kierunku Bytomia za ulicę Krzyżową kosztował MZUiM w 2010 r. ca 480.000,00 zł.

Koszt usunięcia śniegu z 14 dni grudnia 220.000,00 zł.

Całkowity budżet jakim dysponujemy rocznie na letnie i zimowe utrzymanie jezdni ulic to 3.000.000,00 zł, tak więc nie stać nas na usunięcie śniegu ze wszystkich ulic naszego miasta, a tylko z tych, na których zalegający śnieg może powodować największe zagrożenie w ruchu. W styczniu konieczne będzie ogłoszenie ponownego przetargu na usunięcie i wywóz śniegu, gdyż założone na cały sezon 2010/2011 kwoty, każdej z umów, powoli sie wyczerpują.

Miejmy nadzieję, że po gwałtownym ataku zimy i obfitych opadach śniegu nadejdzie chociażby kilkudniowa odwilż. Jeśli natomiast pojawią się  ponownie duże opady śniegu pieniędzy na zimowe utrzymanie poprostu zabraknie, nie mówiąc o tym, że za równowartość tych wydatków można wyremontować nie jedną ulicę. 

 ZOBACZ FILM

Dodaj komentarz