Chorzowskie nowości BRD

W ubiegłym roku najwięcej wypadków miało miejsce w Łodzi, a następnie w Warszawie i Krakowie. Chociaż nasz region jest w tym rankingu w dolnej połowie, Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie stara się jak najbardziej zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem pieszych.

Nowa tablica aktywna typu „Agatka”.

Została zamontowana w ciągu ul. Lwowskiej obok szkoły podstawowej nr 29. Tablica została zamontowana na wniosek rady rodziców dzieci uczęszczajacych do SP nr 29, w celu kontroli prędkości pojazdów poruszających się w kierunku ul. Kościuszki. Podobne urządzenia znajdują się w 3 innych lokalizacjach, w ciągu: ul. Batorego w okolicy ul. Kasztanowej, ul. Ryszki w okolicy ul. Cmentarnej oraz ul. Głównej obok szkoły podstawowej nr 25. Zasada ich działania jest bardzo prosta, czujnik radarowy w swojej strefie detekcji odczytuje prędkość nadjeżdżającego samochodu po czym wyświetla na tablicy napis „dziękuję” lub „zwolnij”. Strefa detekcji jest na tyle duża, że kierowca widzący że przekracza prędkość, ma szansę zwolnić i dostosować ją do ograniczeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Urządzenie dodatkowo gromadzi uzyskane pomiary z podziałem na prędkość wjazdu i wyjazdu ze strefy detekcji. Przedstawione powyżej dane pokazują, że większość kierowców zwalnia, co tylko potwierdza skuteczność tablicy.

Testujemy tzn. aktywne znaki drogowe.

Pierwszy taki znak (B-20 „Stop”) znajduje się na bardzo niebezpiecznym skrzyżowaniu ul. Poniatowskiego z ul. Konopnickiej. Wg. opracowywanej w tutejszym Zarządzie mapie wypadków oraz informacjom przekazywanym przez funkcjonariuszy Policji, bardzo często kierowcy jadący ul. Poniatowskiego od strony ul. Kościuszki nie zatrzymują się na „Stopie”. Aktualnie powyższy znak jest podświetlony diodami LED co znacznie zwiększa jego widoczność, w szczególności w godzinach wieczornych i nocnych.

Następny to komplet znaków D-6 „Przejście dla pieszych”, który można spotkać w ciągu ul. Armii Krajowej obok szkoły podstawowej nr 37. Tutaj urządzenie jest dodatkowo wyposażone w czujnik radarowy, dzięki któremu zainstalowane diody mrugają tylko w momencie pojawienia się pieszego przed przejściem.

 

Aplikacje „Zwolnij” przed przejściami dla pieszych

Jest to nowość na chorzowskich drogach. Przed wszystkimi przejściami dla pieszych, które zostały zakwalifikowane jako te najbardziej uczęszczane przez dzieci i młodzież, zostały wymalowane symbole pieszych wraz z napisem „Zwolnij”.

Centrum Przesiadkowe wzbogaciło się o kolejną kamerę.

Znajduje się ona w takim miejscu, by obejmowała jak największy obszar CP z uwzględnieniem obu sygnalizacji świetlnych. Kamera szybkoobrotowa z 27-krotnym zoomem optycznym będzie służyła pracownikom MZUiM do kontroli prawidłowej pracy sygnalizacji oraz sytuacji ruchowej w okolicy.

Czujnik natężenia ruchu rowerzystów ciągu ul. Siemianowickiej

W trakcie minionych wakacji zanotowano średnio 1515 rowerzystów korzystających ze ścieżki rowerowej w ciągu tygodnia (dla porównania podczas poprzedniego lata średnia wynosiła 2645 rowerzystów/tydzień).  Warto wziąć pod uwagę, że tegoroczna pogoda jak i modernizacja ul. Siemianowickiej nie sprzyjały rowerowym wycieczkom, dzięki czemu wyniki są sporo niższe niż w ubiegłym ciepłym i słonecznym lecie.

Wszystkie znajdujące się w Chorzowie urządzenia tzw. Infrastruktury IT zostały naniesione na poniższą mapę: Sygnalizacje + infrastruktura IT

 

Dodaj komentarz