Nowa przestrzeń na skrzyżowaniu

 

Dzięki przebudowie skrzyżowania ulic Strzelców Bytomskich-Raciborskiej-Styczyńskiego  w miejscu tym otwarła się  nowa przestrzeń.

Wyburzenie starego  budynku, który zamykał widokowo ulicę Styczyńskiego pozwoliło na odsunięcie centralnego miejsca skrzyżowania w kierunku ulicy Raciborskiej.  To z kolei umożliwiło wybudowanie mini ronda.  Ruch drogowy  po dopuszczeniu ronda do ruchu, które nastąpiło 29 października - odbywa się płynnie i bez zakłóceń. Na żadnym z wlotów nie tworzą się kolejki samochodów. Parametry ronda umożliwiają przejazd przez skrzyżowanie nawet bardzo długich pojazdów. Poza poprawą przepustowości (szczególnie na wlotach do tej pory podporządkowanych) nowe rondo z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa zarówno w ruchu pojazdów jak i pieszych. Na każdym wlocie pojawiło się bowiem przejście dla pieszych z tzw. azylami.

Jedynymi elementami dla których zabrakło miejsca są zatoki autobusowe w ciągu ulicy Strzelców Bytomskich. Zwarta zabudowa nie pozwoliła na wygospodarowanie dla nich nowych lokalizacji, więc po drobnej korekcie sytuacyjnej pozostaną tam gdzie były. Ruch autobusów w tym miejscu jest umiarkowany, dlatego sądzimy, że jeśli przystanki funkcjonowały przed przebudową - po modernizacji skrzyżowania nie powinno być gorzej. W połowie listopada w obrębie ronda pojawi się zieleń.

Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku uda się przebudować na rondo skrzyżowanie ulic Szpitalnej-Żelaznej-Dyrekcyjnej. Dokumentacja projektowa czeka na realizację od końca 2008 roku.

Dodaj komentarz