"Na okrągło" od dziś na Górniczej-Hajduckiej, na Racławickiej w lewo i w prawo

 

Dziś oddano do ruchu przebudowane skrzyżowanie ulic Górniczej - Hajduckiej - Racławickiej.

Wybudowano tu mini rondo - czyli rondo o najmniejszych dopuszczalnych parametrach technicznych z wyspą przejezdną. Wyspa środkowa (zabrukowana kostką kamienną) jest  wyniesiona powyżej nawierzchni jezdni o kilka centymetrów,  aby wymusić na kierowcach konieczność jej objechania, a tym samym konieczność ograniczenia prędkości. Skrzyżowanie jest tak zaprojektowane, że wszystkie samochody osobowe oraz dostawcze bez problemu przejeżdżają po asfaltowej części nawierzchni, natomiast samochody ciężarowe i autobusy mogą skorzystać z wybruków. Przypomnijmy, że to nie pierwsze tego typu rozwiązanie w Chorzowie. Podobne funkcjonują już na skrzyżowaniu ulic Ryszki - Gałeczki oraz skrzyżowaniu ulic 11-go Listopada i Pudlerskiej. Pierwsze obserwacje pokazały, że kierowcy nie mają problemów z przejazdem, chociaż gorączkowych dyskusji w trakcie budowy było wiele.

Trwają jeszcze prace związane z budową nowego peronu przystanku autobusowego, którego budowa mogła się rozpocząć dopiero po oddaniu ronda do ruchu.

Dziś również oddano do ruchu wyremontowaną jezdnię ulicy Racławickiej gdzie na jej końcowym odcinku jezdnia została poszerzona o pas dla skręcających w prawo. Tym samym nikt nie będzie się już niecierpliwił widząc zieloną strzałkę zezwalającą na jazdę w prawo stojąc za pojazdami, które akurat skręcają w lewo.

Wielu użytkowników dróg – poza zadowoleniem z likwidacji utrudnień w ruchu - pewnie nie zwraca uwagi na fakt, że podczas remontów i modernizacji staramy się wykorzystać wszelkie możliwości, aby poprawić bezpieczeństwo ruchu i zwiększyć przepustowość układu drogowego miasta. 

 

Dodaj komentarz