Dotacja z Unii na Gałeczki - rozpoczęcie robót w tym roku

 

Miasta  ubiegające się o dotacje na infrastrukturę drogową są nieco pokrzywdzone w porównaniu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad do kasy której trafia lwia część unijnych pieniędzy.

Taka jest niestety konstrukcja rozdziału środków i na to wpływu samorządy nie mają.  Reszta pieniędzy jakie otrzymujemy z UE jest ubierana w przeróżne programy, w ramach których rozpisywane są konkursy. Twórcy programów prześcigają się w ustalaniu warunków brzegowych jakie musi spełnić inwestycja oraz beneficjent, aby móc do konkursu przystąpić. W jednych programach promuje się  inwestycje dotyczące poprawy bezpieczeństwa drogowego w innych rozbudowy skrzyżowań, jeszcze innych budowy nowych dróg itd. W innych przypadkach promowane są inwestycje o ściśle określonych wartościach  np ponad 20 mln zł. Po przeanalizowaniu wytycznych programów rozkładamy ręce ze zdumienia  i jedyne co pozostaje to próbować dopasować projekt do programu. Często nasuwa się pytanie dla kogo ten konkretny program był rozpisywany skoro standardowa miejska inwestycja drogowa nie spełnia kryteriów.

 

Drugim ograniczeniem są środki własne jakie musi posiadać beneficjent ubiegający się o dotację. Przykładowo, aby złożyć wniosek dla inwestycji o wartości 10 mln zł  minimum  15% tej kwoty musimy  na ten cel zarezerwować w kasie miasta, a programów gdzie można uzyskać  dofinansowanie tej wielkości jest mało.

Mimo wszystko nasze miasto w roku 2010 wykazało się stuprocentową skutecznością w pozyskiwaniu środków. Udało się dopasować do kryteriów programów kilka inwestycji i remontów. Wszystkie zgłoszone do dofinansowania - środki otrzymały. Nadeszła również długo oczekiwana informacja na temat ul. ks Gałeczki, na którą otrzymamy 85% dotacji (wartość inwestycji  4,6 mln zł). W roku bieżącym można będzie więc rozpocząć realizację III etapu czyli odcinka od al. Wojska Polskiego do DTŚ.

Przypomnijmy, że Chorzów otrzymał w tym roku dotację na:

- przebudowę ul. Opolskiej ( wartość  inwestycji  ca 2mln zł),

- remont estakady (wartość inwestycji ca 30 mln złotych),

- budowę ścieżek rowerowych (wartość inwestycji ca 600 tyś.zł)

oraz program bezpieczne przejście dla pieszych.

Na ukończeniu budowa ul. Leśnej II, na którą środki przekazała firma ProLogis. Rusza budowa ulicy Leśnej ( 4,3 mln.zł) gdzie na wrzesień planowane jest złożenie wniosku o dotację. Oczywiście chciałoby się więcej i na więcej technicznie jako zarząd dróg jesteśmy przygotowani.

 

Dodaj komentarz