Autobus i tramwaj przy wspólnym peronie - Centrum przesiadkowe przy starym przebiegu ul.Katowickiej?

 

Dyskusja nad ostatecznym kształtem przestrzeni Rynku trwa, a jednym z elementów ułatwiających podróżowanie środkami komunikacji po Chorzowie jak i  do miast ościennych może być wspólny przystanek autobusowo-tramwajowy.

Centrum Miasta Chorzowa zlokalizowane jest na szlaku komunikacyjnym Katowice - Chorzów - Bytom. Najszybszym środkiem transportu komunikacji miejskiej na tych relacjach jest tramwaj, a przystanki zlokalizowane są obecnie pomiędzy ul. Kościuszki i Szabatowskiego. Przy budynku Urzędu Miasta zatrzymują się tramwaje, z których można dotrzeć do Świętochłowic, Rudy Śląskiej i Katowic przez Chorzów Batory. Przystanki autobusowe usytuowane są przy budynku Banku Zachodniego i ul. Kościuszki.

Nawet jeśli ruch tranzytowy w przyszłości przejmie obwodnica, mieszkańcy nadal będą korzystać ze środków komunikacji miejskiej dostępnych w rejonie śródmieścia. Wszystkie przystanki autobusowe i tramwajowe wprawdzie znajdują się w sąsiedztwie Rynku jednak chęć zmiany środka transportu pociąga za sobą konieczność przespacerowania się w  kierunku właściwego przystanku. Tak więc od lat w naturalny sposób Rynek i okolice generuje ruch podróżujących komunikacją miejską

Jedną z możliwości zagospodarowania cześci Rynku, a jednocześnie odzyskania dość pokaźnej jego cześci jest usunięcie z przed budynku Urzedu Miasta linii i przystanków tramwajowych relacji Katowice, Chorzów Batory, Świętochłowice, Ruda Śląska i przeniesienie ich np w kierunku starego przebiegu ulicy Katowickiej.

Miejski Zarząd Ulic i Mostów na wniosek Prezydenta Miasta i Radnych zlecił opracowanie projektu koncepcyjnego, który może być w przyszłości jednym ze sposobów funkcjonalnego zagospodarowania fragmentu Rynku z korzyścią dla wszystkich mieszkańców korzystajacych na codzień z komunikacji miejskiej. Jest to jednak tylko jeden z pomysłów, nad całością zagadnienia pracuje  powołany przez Prezydenta Miasta Zespół ds Rewitalizacji Rynku. Projekt koncepcyjny został pod względem funkcjonalnym zaopiniowany przez Spółkę Trawaje Śląskie SA i MZUiM.  Wariant nr 4- preferowany zakłada stworzenie wspólnego autobusowo-tramwajowego przystanku na wysokości Banku Zachodniego.

/foto: Heilbronn, Niemcy/

 

 

Dodaj komentarz