DTŚ w remoncie już od piątku! Jazda na suwak lub zakładkę - nadzoruj realizację robót online

Z niepokojem obserwować będziemy prognozy pogody na najbliższy weekend 25-27 czerwca 2010r. Wykonawca robót, który wygrał przetarg na  remont ośmiuset metrowego odcinka DTŚ (od Salonu Toyota do granicy miasta Katowice) zadeklarował chęć przystąpienia do realizacji robót już w najbliższy piątek, a więc tydzień wcześniej niż zaplanowano. Realizacja prac będzie możliwa jeśli nie będzie opadów deszczu. Układanie nawierzchni odbywać się będzie również w nocy.

Niestety każde, nawet chwilowe wyłączenie z ruchu któregokolwiek z pasów ruchu na tak obciążonej drodze skutkuje powstaniem w niedługim czasie zatorów drogowych.

Jedną  z metod usprawnienia ruchu w miejscach zwężenia drogi jest zasada jazdy "na suwak lub zakładkę". Metoda ta jest z powodzeniem stosowana od lat w krajach europy zachodniej - jednak w polskim wykazie symboli drogowych, takiego znaku niestety nie ma.

Chodzi o to, żeby dojeżdżać do zwężenia wszystkimi pasami ruchu, a następnie wpuszczać się nawzajem po jednym aucie z każdego pasa. Stosowanie tej zasady przez wszystkich kierowców znacznie usprawnia ruch i skraca kolejkę oczekujących.

Miejski Zarząd Ulic i Mostów przygotował odpowiednie oznakowanie, które zostanie wprowadzone po raz pierwszy w trakcie remontu DTŚ.

Wśród kierowców szczególnie samochodów ciężarowych panuje przekonanie, że jazda do końca pod same barierki jest "cwaniactwem drogowym". Jednak to jak najbardziej słuszne zachowanie - kierowcy powinni się w tym miejscu włączać do ruchu naprzemiennie.

Często dochodzi do sytuacji w których kierowcy samochodów ciężarowych  porozumiewając się poprzez radio CB blokują wszystkie pasy ruchu wydłużając jednocześnie kolejkę oczekujących samochodów.

Zazwyczaj  stojąc w korku zastanawiamy się jak długa jest kolejka, czym jest spowodowana, w którym miejscu prowadzone są roboty. Jesteśmy zdezorientowani, a czas ucieka. Ten kto ma w samochodzie radio CB bez problemu dopyta się o szczegóły i albo wybiera inną alternatywną drogę, albo stoi nieco już uspokojony wiedząc, że do końca utrudnień już niedaleko. Dlatego przy drodze staną również znaki informujące o długości odcinka na jakim pojawią się utrudnienia w ruchu. Chcemy w ten sposób dać możliwość wszystkim kierowcom na zapoznanie się z sytuacją na drodze bez konieczności wychodzenia z samochodu i spacerowania po pasach ruchu.

Już w najbliższy weekend przekonamy się, czy tego typu proste, niewymagające dużych nakładów finansowych rozwiązania mogą ułatwić życie kierowcom.

Czekamy na opinie kierowców.

LOGIN: mzuim, HASŁO: mzuim

DTŚ - online Kamera 1

DTŚ - online Kamera 2

O nas w mediach:

http://www.tvs.pl/informacje/26160/

 

http://www.tvs.pl/archiwum,informacje,6421,miesiac,06.html

Dodaj komentarz