Nadmierna prędkość - przyczyną wielu kolizji na DTŚ

 KIEROWCO ZWOLNIJ 175km/h TO STANOWCZO ZA SZYBKO ZIMĄ!  

Jedną z funkcjonalności uruchomionego niedawno systemu zarządzania ruchem na DTŚ jest pomiar i rejestracja prędkości z jaką poruszają się pojazdy w obu kierunkach. System pracuje całą dobę siedem dni w tygodniu rejestrując wszystkie przekroczenia prędkości.

 Na DTŚ obowiązuje ograniczenie prędkości do 100km/h. W czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych jednak to nie znaki ograniczające prędkość, a rozsądek powinien dyktować kierowcy maksymalną prędkość z jaką powinien się poruszać. Prędkość należy dostosować do panujących warunków, własnych umiejętności i wyobraźni gdyż można stwarzać zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników drogi.

Od chwili uruchomienia systemu rekordzista jechał chorzowskim odcinkiem z prędkością ponad 200km/h. Spadek temperatury do zera stopni i mokra nawierzchnia, nie przeszkadza niektórym kierowcom w sposób niebezpieczny przekraczać prędkość. W ostatnim dniu listopada odnotowano kilkadziesiąt przekroczeń dopuszczalnej prędkości. Rekordzista jechał z prędkością 175km/h.  DTŚ jest specyficzną drogą przeprowadzoną przez centra miast, z dużą ilością łuków pionowych, poziomych oraz węzłów. To wszystko powoduje konieczność przeplatania się potoków ruchu, zmiany pasów ruchu na krótkich odcinkach oraz nagłe hamowania. Chwila nieuwagi może spowodować tragedię na drodze.

Apelujemy więc do kierowców nie tylko o rozwagę na drodze i nie przekraczanie dopuszczalnej prędkości , ale przede wszystkim o dostosowanie prędkości do warunków i uruchomienie wyobraźni.

Film - kolizja z dnia 30.11.2013 przyczyna nadmierna prędkość.

Dodaj komentarz